Site Loader
Rynek 11, 68-100 Żagań

W sobotę, 26 maja odbyły się 24. Mistrzostwa Polski w Technikach Jaskiniowych, które od wielu lat organizowane są w kamieniołomie „Gruszka” w Wojcieszowie (Góry Kaczawskie, woj. dolnośląskie). Tegoroczną mistrzynią została Fatima Garcia Roman, mistrzem zaś – Jesus Pérez Fernández. Oboje należą do hiszpańskiego klubu jaskiniowego – Grupo Espeleológico de Villacarrillo (GEV).

W piątkowy wieczór odbył się tradycyjny mecz piłki nożnej Wojcieszów vs. Grotołazi, w którym zagrali także przybyli na Mistrzostwa Hiszpanie. Mimo ich wsparcia przegraliśmy mecz jedną bramką.  Następnie wszyscy przenieśliśmy się do „Dziuśkowej Chaty”, gdzie wyświetlone zostały filmy i relacje z wypraw przybyłych na Zawody klubów.

Następnego dnia o godz. 10 rozpoczęły się zawody.  Trasa składała się z trzech odcinków. Pierwszy i najdłuższy odcinek obejmował poręczowanie, które co roku przysparza zawodnikom najwięcej problemów. Drugim odcinkiem była tyrolka, a w trzecim zawodnicy musieli zmierzyć się z drabinką i firankami. Walka była zacięta, co potwierdzają czasy uzyskane przez zawodników. Różnica między I a II miejscem w kategorii kobiet wyniosła 16 sekund. Oczywiście na uzyskane wyniki wpływ miał nie tylko czas, ale także poprawność techniczna. W sumie wystartowało 14 zawodników (4 kobiety i 10 mężczyzn).

Podczas zawodów można było wziąć udział także w innych atrakcjach: otwartych zawodach wspinaczkowych, plastycznych zabawach dla dzieci, zjeździe tyrolką czy próbie pokonania podróżującego po imprezach zacisku.

W punkcie gastronomicznym można było spróbować m.in. potraw z grilla oraz pysznych ciast przygotowanych przez dziewczyny ze Speleoklubu „Bobry” Żagań i Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego oraz ich rodziny.

Po zakończeniu zawodów wszyscy spotkali się w Ośrodku Sportu i Rekreacji w Wojcieszowie, gdzie odbyło się rozdanie nagród, zawody w „Pchnięciu kulą” oraz wystąpił zespół Mate tworząc niepowtarzalny klimat.

Post Author: Marta Sawicka