Troszkę historii…

W sierpniu 1966r.  w Żaganiu przy ulicy 1-go Maja, spotkała się piątka młodych ludzi w celu założenia grupy turystycznej PTTK. Na spotkaniu tym ustalono nazwę Klubu: Drużyna Turystyczna „Bobry”, której pierwszymi członkami zostali: „Sołtys”- Janusz Walter, „Lew” – Henryk Zyzański, „Miś” – Bogdan Chwastek, „Zaskroniec” – Edward Kęsek, „Pantera” – Jan Drozdowski. W czerwcu 1968, dzięki pomocy Józefa Klimasa, zorganizowano pierwszy kurs speleologiczny, który odbył się na Jurze Krakowsko – Wieluńskiej. Jego uczestnicy przeszli jaskinie: „Pociechę”, „Stromą” i „Wiercicę”. Pod koniec 1970 roku, dwóch członków klubu wyjechało na pierwszy obóz tatrzański. W 1972 roku otrzymaliśmy pomieszczenie klubowe przy ul. Rynek 11 na III piętrze i tam zostaliśmy już na stałe. W 1974 roku nastąpiła rejestracja Klubu w Polskim Związku Alpinizmu. Od 1991 roku klub posiada własną bazę w Wojcieszowie, a od 1997 r. ukazuje się biuletyn klubowy „Grotołajza”.

Co robimy?

Uczestniczyliśmy w blisko 90 wyprawach górskich i jaskiniowych w różnych zakątkach świata. W kraju działamy głównie w Sudetach. Mamy tam naszą „Dziuśkową Chatę”, która znajduje się w Wojcieszowie (Góry Kaczawskie). To właśnie tam odkryliśmy kilkanaście jaskiń, w tym trzecią najgłębszą sudecką jaskinie – Jaskinie Imieninową. Dokonaliśmy też niezwykłych odkryć w Górach Stołowych.

Od 1981 roku organizujemy wyprawy w alpejski masyw Tennengebirge. Odkryliśmy i wyeksplorowaliśmy jaskiniową studnię „Hades”, którą przez kilka lat uważano za najgłębszą na świecie. Teraz skupiamy się przede wszystkim na eksploracji Jaskni JackDaniel’s.

Przez ponad 30 lat eksploracji tego masywu odkryliśmy blisko sto piędziesiąt jaskiń.